Chczesz poznać dokladną wycenę lub zamówić produkt?

Dobrze Drzwi Okna

Salon
ul. Bukowińska 2 lok. U8
02-703 Warszawa
(wejście od Al. Wilanowskiej)

Zadzwoń
(22) 422 14 14

lub napisz
biuro@dobredrzwiokna.pl

Godziny otwarcia
Pon. - Pt. godz. 10:00 - 18:00
Sob. godz. 11:30 - 15:30

Jak wybrać dobre okna ?

Jak wybrać dobre okna ?

Okna mają ogromny wpływ na charakterystykę termiczną domu. Fakt, iż są to przegrody przezroczyste,w znacznym stopniu wpływa nie tylko na straty ciepła, ale również na bierne pozyskiwanie energii słonecznej. Analizy bilansu cieplnego różnych budynków wskazują, iż udział okien w stratach ciepła sięga średnio 15-25%.

Najważniejszym elementem okna jest profil. To on decyduje, czy okno jest wytrzymałe.

Wiadomo, że im więcej komór powietrznych mają okienne profile, tym lepsze są ich właściwości izolacyjne.

Standardem są pięciokomorowe, a dla bardziej wymagających klientów - sześciokomorowe, o szerokości ponad 80 mm. Siedmio- oraz ośmiokomorowe przeznaczone są do energooszczędnego budownictwa pasywnego.

Parametrem, który charakteryzuje okno, jest klasa. Najwyższa z możliwych jest klasa A, która określa, że ścianki zewnętrzne okien mają grubość 3mm, a szerokość komór wewnętrznych ma nie mniej niż 5mm. Gwarantuje to wysoką stabilność okna oraz odporność na zmiany temperatur.

Przy wyborze okien należy zwrócić również szczególna uwagę na współczynniki przenikania ciepła oraz izolację akustyczną:

  • Ug - dla pakietu szybowego;
  • Uf - dla ramy;
  • Uw lub U - dla całego okna;

Im niższy współczynnik, tym lepszy wskaźnik okna.

Największy wpływ na wartosć współczynnika przenikania ciepła okna Uw ma izolacyjność cieplna oszklenia (z uwagi na największy udział w powierzchni okna). Na rynku jest duży wybór szyb zespolonych o różnych wartościach współczynnika przenikania ciepła Ug. Najczęściej stosowane dotychczas są pakiety dwuszybowe, jednak co raz bardziej popularne stają również zestawy trójszybowe oraz czteroszybowe.

Lepszą izolacyjność cieplną oszklenia osiąga się, stosując szyby z powłokami i wypełniając szczeliny międzyszybowe argonem lub kryptonem. Zwiększenie liczby szyb oraz zastosowanie powłok powoduje znaczną poprawą izolacyjności cieplnej okna.

Należy wybierać okna o jak najlepszych parametrach, by przez wiele kolejnych lat były zadawalające w stosunku do zmieniających się standardów. Im nowocześniejszą stolarkę wybierzemy, tym dalszy będzie termin jej wymiany. Oczywiście im cieplejsze jest okno, tym droższe, ale warto potraktować ten wydatek jako inwestycję na przyszłość, gdy zaczniemy otrzymywać rachunki za ogrzewanie. Z domu z ciepłymi oknami ucieknie mniej ciepła, zatem mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania go.

Wybierając okna warto zastanowić się nad zamontowaniem nawiewników. Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w pomieszczeniach, w których jest wentylacja grawitacyjna, konieczne są nawiewniki umożliwiające regulowany dopływ powietrza z zewnątrz.

A oto kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad ich wyborem:

  • napływ świeżego powietrza niezbędny do poprawnego działania systemu wentylacji;
  • oszczędność energii dzięki dostosowaniu wydajności wentylacji do aktualnych potrzeb;
  • cyrkulacja powietrza bez obniżania izolacyjności cieplnej okna;
  • komfort i zdrowie mieszkańców.

W kolejnych poradach postaramy się bardziej rozwinąć temat związany z rodzajami nawiewników, by mogli Państwo wybrać odpowiednie według swoich potrzeb...

Do góry