Zamówienie bezpłatnego pomiaru


Drzwi techniczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Drzwi techniczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Istnieją miejsca i obiekty, w których zwykłe rozwiązania nie są wystarczające i by je odpowiednio zabezpieczyć, konieczne jest postawienie na trwalszą alternatywę – taką, jak drzwi techniczne. Sprawdzają się one znakomicie w garażach, piwnicach, obiektach gospodarczych i mogą być wykorzystywane zarówno na potrzeby prywatne (w domu), jak również biznesowe (w obiektach firmowych, instytucjach itd.). Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup? Sprawdźmy!

Drzwi techniczne to mnóstwo zróżnicowanych rozwiązań

Mówiąc „drzwi techniczne”, mamy na myśli bardzo szeroką grupę produktów, które różnią się wyglądem, parametrami i cenami. Posiadają zróżnicowane przeznaczenie, ich poziom szczelności czy zabezpieczenia przeciw włamaniom stoją na różnym poziomie, podobnie jak estetyka. Jednak niezależnie od wybranego przez Ciebie modelu, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość wykonania oraz parametry, które będą dostosowane do Twoich potrzeb. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi do piwnicy i garażu – najważniejsze cechy

Oczywiście najłatwiej byłoby powiedzieć, że drzwi do piwnicy, garażu czy obiektu użyteczności publicznej, powinny być solidne. Ale co to oznacza w praktyce? Na solidność i funkcjonalność tego rodzaju rozwiązań wpływ ma kilka czynników.

  1.        Drzwi techniczne to zabezpieczenie przed włamaniem

Wspomniane już solidność oraz wytrzymałość są wymagane przede wszystkim po to, aby trudno było je sforsować. Złodzieje wykorzystają każdą słabość, by dostać się do Twojej piwnicy albo garażu, a zaniedbanie tej kwestii może kończyć się włamaniami, do których w naszym kraju wciąż dochodzi zbyt często.

drzwi techniczne kraków

Źródło statystyk: warminsko-mazurska.policja.gov.pl

 Wysokiej jakości drzwi techniczne, które ochronią przed włamaniem, powinny zostać wykonane z wysokogatunkowego metalu (zwykle mówimy o stali), a do tego muszą być ciężkie i solidne. To jednak nie wszystko! Bardzo istotne jest również zadbanie o to, aby posiadały one również dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Tych może być bardzo wiele – począwszy od dodatkowych zamków, a skoczywszy na specjalnych bolcach antywłamaniowych.

  1.        Dobre drzwi stalowe są szczelne…

I mówimy tutaj zarówno o tym, by takie drzwi chroniły przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, jak również zapobiegały wydostaniu się z wnętrza niebezpiecznych spalin, które mogłyby dostać się do domu. Inwestując w drzwi stalowe, zwróć więc uwagę na to, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła (jego maksymalna wartość powinna wynosić 2,0 W/(m²·K), dzięki czemu unikniesz ryzyka ucieczki ciepła i tym samym zwiększenia kosztów ogrzewania.

Jeżeli chodzi o szczelność drzwi, istotną rolę odrywają również metody uszczelniania, liczba zastosowanych uszczelek oraz grubość warstwy uszczelniającej. Aby znaleźć idealne dla siebie drzwi stalowe, warto porównywać dostępne na rynku rozwiązania i sprawdzać, jakie metody stosują producenci oraz czym się one wyróżniają.

drzwi techniczne sklep

  1.        …i odporne na działanie ognia

Drzwi techniczne powinny również skutecznie stawiać opór rozszalałym płomieniom i tym samym znacząco zwiększyć bezpieczeństwo domowników lub pracowników w razie pożaru. Drzwi o odpowiedniej klasie ognioodporności mogą nawet całkowicie zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku miejsc, gdzie ryzyko pożaru jest zwiększone. Częstym rozwiązaniem, stosowanym przez producentów, jest użycie specjalnej płyty ognioodpornej.

Czy drzwi metalowe mogą wyglądać estetycznie?

Drzwi metalowe często utożsamiane są z bardzo prostymi modelami, które nie mają wiele wspólnego z estetyką. Tymczasem nawet najbardziej solidne i posiadające najlepsze parametry drzwi stalowe, mogą prezentować się elegancko i wpasowywać do aranżacji domu czy biura. Różne kolory, wzornictwo czy dodatki, z których korzystają producenci, by podwyższyć jakość swoich rozwiązań, to szansa na zainwestowanie w to co funkcjonalne i… eleganckie.

Pamiętajmy jednak, że wygląd drzwi nie powinien być najważniejszym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę podczas wyboru drzwi metalowych!

Drzwi techniczne to nie wszystko!

Okazuje się, że uzyskanie odpowiedniego bezpieczeństwa pomieszczenia wymaga nieco więcej pracy i inwestycji. Oczywiście drzwi techniczne są najważniejsze, jednak warto pamiętać również o zakupie odpowiednich okien (również zabezpieczonych przed włamaniami), a nawet wzmocnieniu ścian – wtedy ryzyko włamania czy jakiegokolwiek innego niebezpieczeństwa zostanie ograniczone do minimum!

Ile kosztują drzwi techniczne?

Wszystko zależy oczywiście od ich rodzaju, przeznaczenia i parametrów. Najprostsze drzwi metalowe, stosowane w piwnicach, magazynach czy garażach to koszt zaledwie 300-400 złotych, natomiast za rozwiązania dodatkowo zabezpieczone przed włamaniami, pożarem czy lepiej uszczelnione, można zapłacić nawet kwoty wyższe niż 1000 złotych.

Do góry