Chczesz poznać dokladną wycenę lub zamówić produkt?

Dobrze Drzwi Okna

Salon
ul. Bukowińska 2 lok. U8
02-703 Warszawa
(wejście od Al. Wilanowskiej)

Zadzwoń
(22) 422 14 14

lub napisz
biuro@dobredrzwiokna.pl

Godziny otwarcia
Pon. - Pt. godz. 10:00 - 18:00
Sob. godz. 11:30 - 15:30

Drzwi wewnętrzne - jak wybrać?

Drzwi wewnętrzne - jak wybrać?

Mimo dużej popularności otwartych układów wnętrz z przenikającymi się strefami funkcjonalnymi nadal istnieją w domach miejsca, które wymagają wydzielenie drzwiami. Czasami są to praktyczne i modne skrzydła suwane lub łamane, ale najczęściej w dalszym ciągu klienci wybierają tradycyjne drzwi otwierane - właśnie dlatego ten temat zostanie poświecony głównie tym drzwiom.

W chwili obecnej producenci podążając za najnowszymi trendami, proponują nam bardzo bogatą ofertę drzwi wewnętrznych. Warto zastanowić jakie drzwi pasują do Naszego wnętrza i odpowiadają Naszym potrzebom.

Drzwi wewnętrzne pozwalają kształtować domową przestrzeń - łączyć lub wydzielać pomieszczenia w zależności od potrzeb mieszkańców. Drzwi pełne w przeciwieństwi do drzwi szklanych stanowią wyraźna granicę między strefami domu. Jeśli chcemy zachować tradycyjny układ z wydzielonymi strefami funkcjonalnymi, najlepiej wybrać drzwi częściowo lub całkowicie pełnych. Jeśli jednak chcemy zatrzeć granicę między pomieszczeniami, warto zdecydować się na lekkie drzwi przeszklona. 

Jak dopasować drzwi do wystroju wnętrz?

Co raz częściej decydujemy się na drzwi, które nie stanowią ujednolicenia charakteru wszystkich skrzydeł. Większą uwagę przywiązujemy, by pasowały do wystroju miejsca, w którym są montowowane, i żeby drzwi bezpośrednio ze sobą sąsiadujące były jednorodne stylistycznie lub, jeśli muszą się różnić, aby różnica ta była uzasadniona funkcjonalnie. Możemy zaprojektować tuż obok siebie efektowne, przeszklone drzwi do salonu i ukryte w ścianie drzwi do garderoby. Na podobnej zasadzie, jeśli wystrój parteru i piętra w naszym domu różnią się zasadniczo, koniecznie uwzględnijmy to również podczas dobierania skrzydeł.

Kolejną zależnością, na którą należy zwrócić uwagę, jest relacja między drzwiami a podłogą. Często decydujemy się na wykonanie ich z podobnych czy wręcz z takich samych materiałów. Dużo łatwiej jest jednak planować takie zestawienie na zasadzie kontrastu niż jednorodności. Jednak decyzje na temat zestawienia materiałów zależą od upodobań mieszkańców.

Jak otwierane - prawe czy lewe?

Pozornie łatwa decyzja może wpływać znacząco na funkcjonalność pomieszczeń. Są pewne normy, które stosuje się najczęściej, np. drzwi do pokoji otwierane do wewnątrz, a drzwi do łazienki otwierane na zewnątrz. Czy możemy podważyć te kwestie?

Zawsze miejmy na uwadze przede wszystkim funkcjonalnosć rozwiązań. Jeśli z wąskiego korytarza wchodzimy do dużej łazienki, śmiało podejmijmy decyzję o otwieraniu drzwi do wewnątrz, a nie na korytarz. Prawidłowe dobranie do wszystkich otworów drzwi lewych i prawych (to znaczy otwieranych na prawą lub lewą stronę), określenie sposobu ich otwierania lub podjęcie decyzji o zastosowaniu rozwiązań mniej oczywistych (np. drzwi łamane) mogą istotnie zaważyć na funkcjonalności wnętrza i zwiększyć bezpieczeństwo przy użytkowaniu.

Jaka ościeżnica - stała czy regulowana, a może wybrać montaż na istniejącą ościeżnicą?

Na rynku są dostępne różne rodzaje ościeżnic o odmiennej konstrukcji. Ościeżnica zwykła (stała) o stałej szerokości, powinna być dopasowana do szerokości ściany, w której będzie zamontowana. Jeśli ściana jest szersza niż ościeżnica, warto zdecydować się na ościeżnicę regulowaną. Ościeżnica o regulowanej szerokości wraz z listwami obejmuje po zamontowaniu ścianę z obu jej stron i nie wymaga dodatkowej obróbki.

Wybór drzwi ma również znaczący wpływ na wybór ościeżnicy. Jeśli decydujemy się na tradycyjne przylgowe skrzydło drzwiowe, to należy również wybrać ościeżnicę z przylgą. W drzwiach o tej konstrukcji skrzydło i ościeżnica mają na swoich krawędziach wyfrezowany uskok (przylgę). Podczas zamykania skrzydło częściowo wchodzi w ościeżnicę, dzięki czemu oba elementy dobrze do siebie przylegają.

Drzwi bezprzylgowe natomiast mają skrzydło z prostą krawędzią, które po zamknięciu w całości chowa się w ościeżnicy, licując się z nią z jednej strony. Daje to efekt gładkiego połączenia i pasuje do wnętrz o nowoczesnym wyrazie. W drzwich bezprzylgowych możemy zastosować tradycyjne zawiasy bądź zawiasy ukryte. W tego typu drzwiach występują również ościeżnice ukryte, które pozwalają uniknąć listew maskujących i eksponowanie wszelkiej konstrukcji. Ich zastosowanie wpłynie na efekt prawie całkowitego ukrycia drzwi w ścianie.

Do góry